گلدان‌ های کوچک

دیگر دوره وجود حیاط‌های وسیع با باغچه‌هایی بزرگ در خانه‌های شهری گذشته است. جز عده معدودی از مردم، بقیه در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند. این ساختمان‌ها معمولا پارکینگی دارند که در گوشه‌ای از آن، یک باغچه کوچک قرار گرفته است؛ البته خیلی از آپارتمان‌ها از همین باغچه هم محرومند. متأسفانه بسیاری از آنهایی که از نعمت داشتن این حیاط کوچک برخوردارند، در ساختمان‌هایشان وجود چنین نعمتی را فراموش کرده‌اند. معمولا این حیاط‌ها به حال خود ر‌ها شده و حتی به یک انباری مشترک برای ساکنان ساختمان تبدیل شده‌اند. شما می‌توانید با یکسری اقدامات ساده، این حیاط را تبدیل به یکی از زیباترین نقاط ساختمان کنید؛ جایی که هم می‌توانید خودتان از فضای آن در بعدازظهر‌ها و شب‌های خنک تابستان بهره‌مند شوید و هم ریخت و قیافه آپارتمان‌تان را زیباتر کنید. کافی است یک جلسه در ساختمان‌تان بگذارید و با همسایه‌ها در این خصوص گپی بزنید و از آن‌ها بخواهید با شما در این امر مشارکت کنند. در ادامه این مطلب را به نقل از همشهری آنلاین بخوانید.


حیاط باصفا در خانه شما


 نظافت فراموش نشود


اگر نمی‌خواهید هیچ کاری برای حیاط کوچک آپارتمان‌تان انجام دهید، نظافت را فراموش نکنید. هر مهمانی که وارد ساختمان شود، با نخستین منظره‌ای که مواجه می‌شود همین حیاط کوچک است. منظره کثیف حیاط یا پارکینگ باعث می‌شود نخستین نظر منفی درباره محل سکونت شما در ذهن‌شان شکل بگیرد. یک برنامه‌ریزی ساده بکنید و آب و جاروکردن حیاط را هر چند روز یک‌بار به یکی از همسایه‌ها بسپارید. قطعا خودتان هم احساس بهتری از زندگی در یک ساختمان تمیز پیدا خواهید کرد.


 سرسبز کردن با شما


قرار نیست که شما حیاطی بزرگ که شبیه باغ است داشته باشید تا حس سرسبزی را در آپارتمان‌تان ایجاد کنید. راه‌حل ساده ایجاد این حس، خرید چند گلدان گل و گیاه ساده و نگهداری از آنهاست. حتی اگر باغچه هم ندارید، می‌توانید از گلدان‌های بزرگی که به «فلاورباکس‌ها» معروفند استفاده کنید. این گلدان‌ها می‌توانند در نقاط مختلف پارکینگ یا حتی در راه‌پله‌ها قرار بگیرند. نگهداری از گلدان‌ها هم می‌تواند به شکل مشارکتی انجام شود.


 جایی برای دورهمی


حیاط یا پارکینگ قرار نیست فقط یک منظره زیبا ایجاد کند که هنگام رفت‌وآمد ببینید و رد شوید بلکه می‌تواند به محلی برای دورهمی‌ها تبدیل شود؛ مثلا محیطی که در همین شب‌های تابستان که هوا خنک‌تر می‌شود، همسایه‌ها بتوانند در آنجا دور هم جمع بشوند و با هم گپی بزنند. برای این کار باید چند صندلی یا نیمکت ساده در حیاط خانه بگذارید که هم به‌صورت آماده از بازار می‌توانید بخرید و هم اگر اهل نجاری یا آهنگری هستید خودتان آن‌ها را بسازید. حتی یک زیرانداز هم می‌تواند کارتان را راه بیندازد.


 با نور متفاوت شوید


برخی وقتی می‌گویید نورپردازی، فکر می‌کنند که باید کلی هزینه کنند و از افراد متخصص برای این کار کمک بگیرند، درحالی‌که اینطور نیست و الان ابزارهای بسیار ساده‌ای برای ایجاد نورپردازی در حیاط یا پارکینگ خانه در بازار موجود است که خودتان می‌توانید آن‌ها را نصب کنید. این‌ها ابزارهایی هستند که مصرف برق بسیار پایینی دارند و باعث اسراف در این زمینه هم نمی‌شوند. روشنایی زیبا، شب را دلچسب و حیاط شما را درخشان می‌کند. فقط حتما حواستان به نکات ایمنی در کارکردن با برق باشد.


 استفاده از وسایل چوبی


اگر می‌خواهید حیاطی متفاوت و زیبا درست کنید، از وسایل چوبی کمک بگیرید. چوب به‌عنوان عنصری که از دل طبیعت پا به ساخت و سازهای ساختمان‌های ما گذاشته، به‌راحتی می‌تواند روح و طراوت آن را نیز به فضای داخلی آپارتمان ما بیاورد؛ مثلا اگر می‌خواهید یک نیمکت در حیاط قرار دهید بهتر است این نیمکت از جنس چوب باشد. یا می‌توان طاقچه‌هایی چوبی روی دیوار حیاط ایجاد کرد و در آن گلدان‌ های کوچک گذاشت. حتی می‌توان نماهایی چوبی با هزینه‌ای کم در حیاط ایجاد کرد.


 از دیوار‌ها کمک بگیرید


نقش دیوار را در بهسازی حیاط آپارتمان نادیده نگیرید. نخستین نکته مسلما تمیزبودن این دیوار است. اگر دیوارتان کثیف شده، حتما آن را تمیز کنید. اگر دیوار از جنس سیمان‌های خاکستری است، می‌توانید یک سطل رنگ بگیرید و به جان دیوار بیفتید و منظره‌ای دیدنی‌تر ایجاد کنید. فضای سبز عمودی را هم جدی بگیرید. با یکسری گیاه‌های مخصوص می‌توانید در دیوارهای حیاط خانه فضای سبز عمودی ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید از کلینیک‌های گل و گیاه منطقه‌تان کمک بخواهید و مشاوره بگیرید.


 آب‌نما ناجی شماست


حتما انتخاب اول شما هم برای یک پیک‌نیک ساده در خارج از شهر، طبیعتی است که رودخانه‌ای در آن جریان داشته یا چشمه‌ای در آن باشد. این تأثیر شگفت‌انگیز صدای جریان آب است که آرامشی بی‌نظیر را تقدیم شما می‌کند. شما می‌توانید با کمی هزینه، یک آب‌نمای ساده در حیاط یا پارکینگ‌تان ایجاد کنید. ساخت این آب‌نما‌ها البته کمی تخصصی است و باید از شرکت‌های فعال در این زمینه کمک بخواهید. ایجاد یک حوض ساده با فواره‌ای در وسط آن هم می‌تواند حسابی فضای حیاطتان را دلچسب کند.


 درختان مثمر یا غیر مثمر


دوست دارید چه درختی در حیاط خانه‌تان بکارید؟ انتخاب شما مهم است. درخت‌ها در انواع مثمر یا میوه‌ای و غیرمثمر یا تزئینی هستند. باید به شرایط آب و هوایی شهر و منطقه محل سکونت‌تان توجه کنید. بعضی درخت‌ها مناسب بعضی شهر‌ها نیستند؛ مثلا در تهران توت با شرایط آب و هوایی آن سازگار‌تر است. می‌توانید از کارشناسان گل و گیاه شهرداری راهنمایی بخواهید. اگر دوست دارید درخت‌تان میوه داشته باشد می‌توانید درخت‌هایی مثل نارنج، خرمالو، انگور و توت بخرید که مقاوم‌ترند.


 باغچه‌ داری یاد بگیرید


شما که قصد دارید یک حیاط متفاوت ایجاد کنید باید به تجربیات‌تان در زمینه باغچه‌داری هم اضافه کنید؛ مثلا می‌توانید در همین باغچه کوچک خانه، به سبزی‌کاری بپردازید و همه ساکنان ساختمان را از محصول به‌دست آمده بهره‌مند کنید. برای آموزش به کلینیک‌های گل و گیاه شهرداری بروید یا به سایت‌های اینترنتی سربزنید. اساسا هر گل و گیاهی که بخواهید نگهداری کنید نیاز به میزان مشخصی نور و کود و آب دارد که باید اطلاعات مربوط به آن را داشته باشید تا در این زمینه موفق شوید.


 فضایی برای کودکان


کار ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید ایجاد فضای بازی کودکان در گوشه‌ای از حیاط خانه است. می‌توان از تاب و سرسره‌های کوچک و از جنس فایبرگلاس که در بازار موجود است استفاده کرد. این فضای بازی، باعث می‌شود بچه‌های شما برای بازی‌کردن از ساختمان خارج نشوند و در محیط امن‌تری حضور داشته باشند. فقط یادتان باشد که آپارتمان‌ها قانونی دارند به نام «ساعت سکوت»؛ در این ساعات نباید فرزندانتان را به حیاط بفرستید تا مبادا باعث ایجاد سر و صدا و آزار و اذیت همسایه‌های دیگر شوند.

/ 0 نظر / 77 بازدید