منهول های پیش ساخته

منهول (Manhole) به معنای 'آدم رو ' نوعی از اتصالات است كه برای وصل كردن چند شبكه و خط 'راه رو' به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سیستم فاضلاب برای اتصال چند خط لوله فاضلاب به یكدیگر و هدایت به یك مسیر از منهول استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، طرح فاضلاب تهران از سال 1374 در گستره ای به مساحت 70 هزار هكتار در مناطق 22 گانه تهران و برای بهره گیری 11 میلیون نفر از جمعیت این شهر آغاز شد.

این طرح بر پایه اولویت های كارشناسی شده تهران (همچون وضع بستر زمین شناسی- توپوگرافی) به پنج مرحله عملیاتی تقسیم شده است و بیش از 9 هزار كیلومتر شبكه جمع آوری، خط اصلی و تونل فاضلاب رو ساخته خواهد شد.

این طرح بر اساس برآورد سال 1394 با اعتباری افزون بر 200 هزار میلیارد ریال در دست اجراست و پیش بینی می شود با پایان آن نزدیك به 900 هزار انشعاب به مشتركان واگذار شود.

تا امروز 6 واحد از هشت واحد تصفیه خانه جنوب تهران كه جمعیتی معادل سه میلیون و 150 هزار نفر را در شهر تهران تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار می دهد، بهره برداری شده است.

مسعودرضا ثامنی در این باره به ایرنا گفت: دو بخش عملیات حفاری و لوله گذاری، بخش اجرا و ساخت آدم روها در اجرای پروژه فاضلاب تهران تعریف شده است.

به گفته این مقام مسئول، عملیات ساخت آدم روها و منهول سازی بویژه در بخش خطوط اصلی ( از نظر بالا بودن قطر خطوط و عمق زیاد) زمانبر بوده و هزینه زیادی دارد و شركت فاضلاب تهران با استفاده از منهول های پیش ساخته سعی در تسریع این فرآیند دارد.

وی درباره ویژگی های منهول های پیش ساخته بتن پلیمر در مراحل اجرا و ساخت آدم روها، اظهار داشت: تركیبات رزین، سیلیس و شن و ماسه در تولید این منهول ها استفاده شده و بر این اساس، یك محصول همگن بوده و در برابر خوردگی و سایش مقاوم است.

ثامنی خاطر نشان كرد: منهول های پیش ساخته بتن پلیمر از محصولات به روز دنیا در صنعت فاضلاب بوده و با تلاش مهندسان داخلی، این پروژه برای نخستین بار در سطح گسترده در طرح فاضلاب تهران عملیاتی شده است.

وی گفت: مدت زمان مورد نیاز برای آماده سازی منهول های پیش ساخته بتن معمولی به كار گرفته در دهه 1380 حداقل 28 روز بود و نه تنها جنس آنها همگن نبود بلكه در برابر خوردگی نیز مقاوم نبودند. منهول های بتن پلیمری در مدت 24 ساعت قابلیت حمل و نصب را دارا هستند و با مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش كیفیت بهتری دارند.

مدیر امور نظارت بر اجرای خطوط انتقال شركت فاضلاب تهران درباره موارد بكارگیری این فناوری افزود: امكان بكارگیری این فناوری در خطوطی كه مسیر «دراپ» یا ریزش نداشته باشد و منهول ها با شیب ثابت باشد، وجود دارد.

وی یادآور شد: بطور نمونه پروژه خط انتقال فاضلاب خیابان 15 خرداد به دلیل حساسیت مسیر، نصب، اجرا و بهره برداری ، با استفاده از چهار دستگاه منهول پیش ساخته در مدت یك هفته از محل تولید، اجرایی شد.

ثامنی خاطرنشان كرد: این موضوع می تواند تحولی در طرح فاضلاب تهران از نظر تسریع در عملیات ساخت منهول ها ایجاد كند و یكی از مشكلات و دغدغه های طرح را به شدت كاهش دهد.

ماه گذشته، طرح فاضلاب تهران به عنوان یكی از 15 پروژه برتر جهان در سال 2016 میلادی (میان طرح های برتر كشورهای مختلف مانند آمریكا، انگلیس، كانادا، چین، استرالیا و...) انتخاب و جایزه جهانی انرژی (World Award) را از آنِ خود كرد.

بنیاد جهانی انرژی (Energy Globe Foundation) بزرگ ترین مرجع ارزیابی و حمایت‏كننده از طرح‏های محیط زیستی بویژه انرژی در جهان است.

اقتصام ** 3065 **

/ 0 نظر / 54 بازدید